Witamy!

Forum dla profesjonalistów i entuzjastów systemu Odoo. Dyskusje, porady, opinie, komentarze.

1

Jak wygląda polska księgowość w odoo?

przez
Przemek
na 12.12.2014, 15:13 9206 odsłony

Witam serdecznie,

Jak wygląda polska księgowość w nowym systemie odoo? Czy można używać jej zgodnie z polskimi przepisami?

Kiedyś miałem styczność jeszcze z OpenERP i wtedy jeszcze były problemy z polską księgowością.

Pozdrawiam

Przemek.

 


1

Dariusz Żbikowski

--Dariusz Żbikowski--

1280
| 4 3 3
LODZ, Polska
--Dariusz Żbikowski--
Dariusz Żbikowski
na 13.12.2014, 10:19

Standardowa księgowość Odoo pracuje w modelu kontynentalnym. Dostępny w standardzie systemu jest również moduł dla modelu anglosaskiego. Ponieważ rachunkowość w Polsce to system mieszany (cechy anglosaskiego i kontynentalnego), ale zwrócony w kierunku systemu kontynentalnego to najlepiej używać obu modułów i korzystać stosownie do potrzeb.

Dzięki zaangażowaniu społeczności polskiej (w szczególności autora modułu – Grzegorza Grzelaka) standardowo dostępny jest również moduł definiujący polski plan kont, definiujący nasze podatki i stosowne rejestry podatkowe.

Standardowe rozwiązania nie dostarczają jednak kilku elementów, niezbędnych z punktu widzenia naszej nowej ustawy VAT. W szczególności: daty dostawy na fakturze, przyczyny korekty, w przypadku zakupu daty otrzymania faktury, wydruku duplikatów, czy też pełniej obsługi szczegółów dotyczących korekt. Te zagadnienia wymagają ingerencji w szablony wydruków i zależnie od potrzeb, być może także ingerencji programisty. Nie są to jednak gruntowne zmiany lecz raczej drobne a często i kosmetyczne poprawki.

Brak jest również w standardzie, polskich szablonów wydruków fiskalnych typu CIT, VAT. Dostępne są jednak wszelkie dane, niezbędne do ich wypełnienia ręcznego, bądź stworzenia i zaprogramowania dodatkowych raportów obejmujących to zagadnienie.

Jeśli chodzi o nowości Odoo w wersji 8 to największe zmiany dotyczą księgowości magazynowej. Wprowadzono szereg nowych rozwiązań w tym zakresie. Dotyczą one zasad rozliczania magazynu (ceny ewidencyjne, średnie, rzeczywiste) i strategii opuszczania magazynu (FIFO, LIFO itp.). Elementy tego typu mogą być teraz definiowane zależnie od kategorii produktów bądź ich lokalizacji. Wprowadzono także możliwości rozliczania kosztów dostaw.

PS. Działanie w standardzie polskim mozna obejrzeć w Demo.

  • Oflaguj


0
Przemek
na 15.12.2014, 07:33

Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź, wynika z tego że aby wprowadzić to w życie w pełnej funkcjonalności, należy nieco popracować nad modułami, o oczywiście pod specyfikę firmy.

Zastanawialiśmy się kiedyś nad wdrożeniem tego systemu w firmie produkcyjnej, ale z braku solidnego polskiego wsparcia odpuściliśmy.  Może teraz wyglądało by to lepiej.

Pozdrawiam.

 

  • Oflaguj

Sądzę, że Darek i Janusz mogą w tym wypadku służyć pełnym supportem i know how'em.

Dr.One
na 30.07.2015, 21:36

0
Ktos
na 26.07.2015, 13:57

Od czasu pytania trochę czasu upłynęło. Czy można już używać Oddo zgodnie z polskimi przepisami?

  • Oflaguj

Moja wcześniejsza odpowiedź nadal pozostaje aktualna. Nic mi jednak nie wiadomo o tym aby sam producent oprogramowania miał zamiar specjalnie dostosować je do polskiego rynku bardziej niż jest to zrobione obecnie.

Dariusz Żbikowski
na 27.07.2015, 07:46

Twoja odpowiedź

Spróbuj dać znacząca odpowiedź. Jeśli chcesz wypowiedzieć się na temat pytania lub odpowiedzi, po prostu użyj narzędzia komentowania. Proszę pamiętać, że zawsze można zrewidować swoją odpowiedź - nie ma potrzeby odpowiadać na to samo pytanie dwa razy. Także prosimy, nie zapomnij zagłosować - to naprawdę pomaga wybrać najlepsze pytania i odpowiedzi!

Bądź na bieżąco

O tym forum

Forum dla profesjonalistów i entuzjastów systemu Odoo. Dyskusje, porady, opinie, komentarze. Przeczytaj wytyczne

Narzędzia do pytań

2 obserwujący

Statystyki

Spytał/a: 12.12.2014, 15:13
Oglądano: 9206 razy
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015, 13:57